Z fyzického pohledu jde o totožné platební karty. Ta kreditní však funguje jako půjčka, to znamená, že při placení čerpáte peněžní prostředky banky, a nikoliv ty své na běžném účtu. Takže můžete mít na kontě nula korun, a přesto s kreditní kartou zaplatíte vše, co potřebujete.
Tento model platební karty představuje finanční rezervu, jejíž maximální úvěrový rámec je vždy před schválen, a to v závislosti na tom, jak vysoký je váš příjem a jak jste bonitním klientem. Tyto peníze pak máte k dispozici na cokoliv. Čerpat je můžete jak jednorázově, tak postupně a hlavně opakovaně.
Jednou z největších výhod kreditních karet je bezúročné období, které může mít v závislosti na typu karty délku trvání od 40 do 65 dnů. Pokud v tomto časovém úseku splatíte vypůjčenou sumu, nehradíte žádné poplatky navíc. S kreditními kartami se mimo jiné pojí i mnohé další doplňkové služby a bonusy.
S kreditními kartami se musíte v první řadě naučit zacházet. Pokud je budete využívat špatně, ztratíte tím jejich hlavní potenciál a mohou se pro vás stát nevýhodnými. Z takových situací pak plynou i negativa spojená s těmito platebními prostředky.
Je to například příliš vysoká úroková sazba v okamžiku, kdy peníze nevrátíte v bezúročném období. Tyto úroky mnohdy převyšují náklady na klasické spotřebitelské půjčky. Dále se připravte na to, že kreditní karty slouží primárně k bezhotovostnímu placení, to znamená, že nejsou vhodné pro výběr hotovosti z bankomatu, za což pochopitelně platíte vyšší poplatky.
Dle typu kreditní karty pak počítejte i s tím, že její využívání může být spojeno s ročním poplatkem.
Jestliže vás oslovily přednosti kreditních karet, nebojte se využít některou z níže uvedených, jež patří na úvěrovém trhu k těm oblíbenějším.