Výhody a nevýhody kreditních karet

Datum publikování: 22. 01. 2019
Kreditní karta se vám může stát velice praktickým nástrojem při placení nejrůznějších věcí. Musíte ovšem vědět, jak s takovým úvěrovým prostředkem správně zacházet. Prostudujte si výhody a nevýhody kreditních karet od A až do Z.
Kreditní karty představují běžnou součást dnešního trhu. Nabízí je bankovní, ale také mnohé nebankovní společnosti. Pozor, nejde o debetní karty k bankovním účtům, jak je někdo mylně zaměňuje. Kreditní karty jsou takovým malým úvěrovým prostředkem, díky němuž máte šanci mít peníze neustále při sobě.

Z fyzického pohledu jde o totožné platební karty. Ta kreditní však funguje jako půjčka, to znamená, že při placení čerpáte peněžní prostředky banky, a nikoliv ty své na běžném účtu. Takže můžete mít na kontě nula korun, a přesto s kreditní kartou zaplatíte vše, co potřebujete.

Výhody kreditní karty

Kreditní karta v sobě zahrnuje spoustu výhod, které hovoří v její prospěch, respektive používání. Jde o bezpečný platební nástroj, s nímž se váže nejenom ochrana proti jakémukoliv zneužití, ale také možnost využití v zahraničí.

Tento model platební karty představuje finanční rezervu, jejíž maximální úvěrový rámec je vždy před schválen, a to v závislosti na tom, jak vysoký je váš příjem a jak jste bonitním klientem. Tyto peníze pak máte k dispozici na cokoliv. Čerpat je můžete jak jednorázově, tak postupně a hlavně opakovaně.

Jednou z největších výhod kreditních karet je bezúročné období, které může mít v závislosti na typu karty délku trvání od 40 do 65 dnů. Pokud v tomto časovém úseku splatíte vypůjčenou sumu, nehradíte žádné poplatky navíc. S kreditními kartami se mimo jiné pojí i mnohé další doplňkové služby a bonusy.

  • Cestovní pojištění při cestách do zahraničí.
  • Slevy u vybraných obchodníků, kdy za nákup můžete získat dokonce peníze nazpět.
  • Vstupy do letištních salonků, jak v České republice, tak v ostatních zemích světa.

Nevýhody kreditní karty

S kreditními kartami se musíte v první řadě naučit zacházet. Pokud je budete využívat špatně, ztratíte tím jejich hlavní potenciál a mohou se pro vás stát nevýhodnými. Z takových situací pak plynou i negativa spojená s těmito platebními prostředky.

Je to například příliš vysoká úroková sazba v okamžiku, kdy peníze nevrátíte v bezúročném období. Tyto úroky mnohdy převyšují náklady na klasické spotřebitelské půjčky. Dále se připravte na to, že kreditní karty slouží primárně k bezhotovostnímu placení, to znamená, že nejsou vhodné pro výběr hotovosti z bankomatu, za což pochopitelně platíte vyšší poplatky.

Dle typu kreditní karty pak počítejte i s tím, že její využívání může být spojeno s ročním poplatkem.

Kreditní karty na trhu

Jestliže vás oslovily přednosti kreditních karet, nebojte se využít některou z níže uvedených, jež patří na úvěrovém trhu k těm oblíbenějším.

  • Šikovná karta od Home Credit
  • MoneyCard Fix od MONETA Money Bank
  • Diners Club Pure+ od Diners Club CS
  • FÉR kreditní karta od Sberbank