Výpočet čisté mzdy online

Datum publikování: 07. 01. 2019
Zajímá vás, jak vysoká bude vaše čistá mzda? Pak se netrapte s žádným složitým výpočtem svépomocí, k němuž potřebujete znát spoustu informací a mít znalosti z tohoto oboru. Dejte raději přednost jednoduché online kalkulačce. Ta vám předloží výpočet čisté mzdy na míru.
Mzda je pro nás finanční odměnou za práci, kterou vykonáváme pro zaměstnavatele. Skládá se hned z několika složek. Ty dohromady tvoří celek. Je to základní mzda náhrady mzdy a třeba i výkonnostní složky mzdy, jakými jsou například odměny, dovolená, proplácení svátků, dávky nemocenského pojištění a podobně. Spojení pevné a pohyblivé složky, z níž vznikne hrubá mzda, potažmo superhrubá mzda. Většinu zaměstnanců však zajímají peníze, které jim přijdou na bankovní účet, tedy čistá mzda, potažmo její výpočet.

Jak se dopracovat k čisté mzdě?

Jak už prozrazuje úvod tohoto článku, hrubá mzda v sobě zahrnuje základní mzdu, včetně nejrůznějších náhrad a příplatků. Společně s ní můžete na výplatní pásce zahlédnout také pojem superhrubá mzda, jež je vlastně hrubou mzdou navýšenou ještě o pojistné hrazené zaměstnavatelem. To činí 25 % v rámci sociálního pojištění a 9 % v případě zdravotního pojištění. Superhrubá mzda je ve své podstatě primární složkou pro výpočet základu daně. Čistá mzda je pak hrubou mzdou, od které si musíte odečíst zákonné složky, jakými jsou zdravotní a sociální pojištění a zálohy na dani. Z čisté mzdy se pak tvoří částka určená k výplatě zaměstnanci. Od čisté mzdy jsou ve výsledku odečteny ještě zbývající srážky typu spoření, výživné, stravné a podobně. Výpočet čisté mzdy však nemusíte složitě provádět svépomocí. K tomu slouží velice praktické a přínosné online kalkulačky. Ty šetří váš drahocenný čas a přináší okamžité výsledky.

Online kalkulačka pro výpočet čisté mzdy

Aby byl výpočet čisté mzdy co možná nejpřesnější, měli byste do internetové kalkulačky zadat co nejvíce potřebných údajů, jež mohou ovlivnit velikost takové částky. Naprostým základem bude uvedení hrubé mzdy. Na ní se pak vážou další informace mající vliv na výši čisté mzdy.
  • Počet dětí
  • Počet studujících dětí do 26 let věku
  • Manžel či manželka s příjmem jen do 68 000 Kč ročně
  • Částečný nebo plný invalidní důchod
  • Průkaz držitele ZTP/P
Výčet těchto slev ovlivňujících velikost čisté mzdy je samozřejmě podrobnější a každá z takových slev dosahuje trochu odlišné částky. Ať už je to sleva na poplatníka, invalidní důchod I. a II. stupně, zvýhodnění na dítě s průkazem ZTP/P, sleva na umístění dítěte a mnohé jiné. S těmito podrobnějšími údaji běžné online kalkulačky pro výpočet čisté mzdy pochopitelně nepracují a nabízí spíše jednodušší, rychlejší a orientační řešení. Zajímá vás, jak velká je vaše čistá mzda na základě několika základních informací, které o svém platu víte? Pak vyplňte online kalkulačku a dozvíte se okamžitý výpočet čisté mzdy.