Vyznejte se v základních typech půjček

Datum publikování: 14. 02. 2019
Chcete si půjčit peníze a nevíte, jaké máte na současném trhu možnosti? Pak vám představíme tři nejzákladnější formy úvěru. Kromě spotřebitelské půjčky můžete využít také kreditní karty nebo kontokorentu.

Když potřebujete peníze na osobní potřeby a nemáte žádné úspory, jsou půjčky jasnou volbou. Jestliže uvažujete o libovolně velkém úvěru, měli byste vědět, co vám současný trh nabízí. Jaké jsou jeho možnosti a jaké úvěry patří k těm nejvyhledávanějším. V tomto směru lze volit ze tří odlišných produktů.

  • Klasická půjčka
  • Kreditní karta
  • Kontokorent

Charakteristika klasické půjčky

Rozhodnete-li se pro běžný úvěr, respektive spotřebitelskou půjčku, pak můžete hledat mezi bankovními i nebankovními poskytovateli. Ve prospěch bank bude hovořit větší bezpečnost, transparentnost a nižší úroková sazba. U nebankovní společnosti naopak očekávejte menší papírování a rychlejší dodání peněz. Pochopitelně na úrok trochu vyššího úroku.

Půjčky můžou být účelové, ale také neúčelové, kdy je máte možnost využít v podstatě na jakékoliv potřeby. Nemusí to být jen doplatky za energie, ale i opravy automobilů, výbava do domácnosti a spousta dalších věcí.

Úvěry se dělí na krátkodobé a dlouhodobé. Ty krátkodobé dosahují výše asi 10 000 Kč až 20 000 Kč a jejich splatnost nepřekročí délku trvání jednoho měsíce. U dlouhodobých půjček počítejte s daleko většími sumami, jež můžete získat. Splácet je lze klidně i několik měsíců a let.

Půjčka ve formě kreditní karty

Úvěr ale můžete získat i jiným způsobem než jenom v rámci jednorázové půjčky. Dostupné jsou kreditní karty, které se na první pohled neliší od těch debetních. Můžete s nimi platit při jakémkoliv nákupu. Vědět byste však měli to, že čerpáte finanční prostředky banky či daného poskytovatele. To znamená, že částka se nestrhává z vašeho účtu.

Na počátku všeho je schválen úvěrový rámec kreditní karty, na něž můžete dosáhnout. Mezi výhody tohoto typu půjčky patří třeba bezúročné období. Během něho můžete peníze vrátit a neplatíte žádné úroky. Jeho délka bývá 45 až 60 dnů. Dále jsou to slevy u obchodníků, vstupy do letištních salonků a podobně.

Jedinou nevýhodou kreditní karty je vyšší úrok v momentě, kdy nestihnete své závazky uhradit v bezúročném období. Nežádoucí jsou také vysoké poplatky za výběry z bankomatů.

Kontokorent – alternativa půjčky

Posledním nejčastějším typem úvěru, na nějž můžete narazit je kontokorent. Ten je výhradně doménou bankovních společností, protože je poskytován jako součást bankovního účtu. Kontokorent vám umožní čerpat peníze nad rámec vašeho konta. To znamená, do mínusových částek. Jeho maximální výše je předschválena. Vždy platíte úrokové poplatky pouze za sumu, kterou skutečně vyčerpáte. Kontokorent můžete využívat opakovaně a po částech.

Jestliže tedy uvažujete o volbě vhodné půjčky, zamyslete se nad tím, jaký z výše uvedených typů úvěrových produktů vám sedne nejvíce.