Zjistěte hlavní rozdíly mezi konsolidací a refinancováním

Datum publikování: 12. 12. 2017
Konsolidace a refinancování jsou pojmy, s nimiž se lze setkat v bankovním i nebankovním segmentu. Služby, chcete-li produkty, s pomocí nichž máte možnost ušetřit a snížit výdaje za své finanční závazky. Málokdo však tuší, jaký je ve skutečnosti rozdíl mezi oběma pojmy. Na tuto otázku vám v plném rozsahu odpoví tento článek.

Co je to refinancování?

Refinancování úvěru je v podstatě nahrazení půjčky půjčkou novou. Důležité je právě ono uváděné jednotné číslo, protože s pomocí refinancování nahrazujete jen jediný produkt. A cíl takového konání? To je především nová doba splatnosti, nové datum splátky, nová velikost pravidelné měsíční platby, navýšení úvěru nebo jeho předčasné splacení. Zkrátka, prostřednictvím refinancování si polepšíte oproti svým stávajícím splátkovým podmínkám. Refinancování lze provádět nejenom v řádu desetitisíců, ale i stovek tisíc. Stačí, pokud jste dostatečně bonitní a budete schopni své závazky plnohodnotně splácet.

Co je to konsolidace půjček?

Pod výrazem konsolidace si představte sjednocení. Ano, je to sloučení hned několika úvěrů a finančních produktů naráz. Právě v tom je hlavní rozdíl oproti refinancování. Konsolidace vám přináší v podstatě totožný výsledek jako produkt uvedený výše. V tomto případě však máte možnost sloučit půjčky libovolného charakteru.
  • Kontokorenty
  • Leasingy
  • Spotřebitelské úvěry
  • Kreditní karty
Značnou výhodou konsolidace je fakt, že několik měsíčních splátek nahradíte pouze jednou jedinou. To přináší nejenom úsporu financí, ale také větší přehlednost v poplatcích. U většiny bankovních a nebankovních společností zároveň nebudete omezováni počtem úvěrů, které můžete sloučit. Proč tedy platit za jednotlivé závazky, když ve výsledku můžete hradit pouze jeden a ještě v přiměřené výši?