Znáte hlavní rozdíly mezi konsolidací a refinancováním?

Datum publikování: 04. 03. 2019
Konsolidace a refinancování půjček jsou úvěrovými produkty, které vám mohou ušetřit nemalé množství finančních prostředků. Zjistěte, jaké jsou hlavní rozdíly mezi oběma typy nových půjček a dopracujte se s pomocí nich k lepším splátkovým podmínkám.

Konsolidace a refinancování jsou dvěma pojmy, které se v poslední době objevují ve finančním segmentu stále více. Spousta lidí si myslí, že jde o jedno a totéž. To je však značný omyl. I když jsou oba produkty podobné a mají stejný výsledek, přesto v nich lze spatřit celkem významnou odlišnost. A právě prostřednictvím tohoto článku se vám konsolidaci a refinancování pokusíme prezentovat co možná nejvíce.

Konsolidace vs. refinancování

Pojďme se pustit do porovnání významu obou pojmů. Pod slovem konsolidace si představte spojení několika půjček do jedné. Výhodným úvěrem nahradíte neboli sloučíte více úvěrů. Tím pádem nebudete řešit spoustu měsíčních splátek, ale budete se soustředit primárně na jednu novou. To je jeden z hlavních kladů, proč se rozhodnout právě pro konsolidaci půjček.

Pokud ovšem disponujete jen jedním úvěrovým závazkem a chcete jej vyměnit za lepší, nejde o konsolidaci, ale o refinancování. Zrovna proces refinancování nahrazuje pouze jeden úvěr tím novým, s nímž se pojí lepší splátkové podmínky.

Výsledek obou řešení je pochopitelně shodný. Jde pouze o to, kolik dosavadních půjček chcete nahradit jednou novou.

Výhody konsolidace a refinancování půjček

Nyní, když víte, co přesně znamenají jednotlivé pojmy, je zapotřebí se zaměřit na hlavní klady obou variant. Konsolidace půjček a refinancování úvěrů mají jedno společné. Za ideálních podmínek vám ušetří peníze, což je pochopitelné, protože staré splátkové podmínky nahradíte těmi novými a lepšími. Obvykle s nižší úrokovou sazbou, která vám může ušetřit stovky až tisíce korun ročně podle toho, jak vysoké máte dluhy. A co jiného vám oba úvěrové produkty přináší?

  • Možnost požádat o další peníze nad rámec svého původního finančního závazku.
  • Jednoduchost žádosti prostřednictvím internetového formuláře, minimálně co se nebankovních společností týče.
  • Snadná administrativa. Původní dluhy za vás uhradí nový poskytovatel, tudíž vyřídí všechno náročné papírování.

Zjistěte si všechna pro a proti

Ať už jde o konsolidaci nebo refinancování půjček, vždy si takový krok důkladně promyslete a zjistěte si všechny potřebné informace. Může se totiž stát, že sice najdete poskytovatele s podstatně lepší úrokovou sazbou, na druhou stranu vás čekají sankční poplatky za předčasné uhrazení předchozích půjček. Takže výše těchto poplatků může být celkem rozhodující.

Na kladné schválení konsolidace či refinancování má vliv také to, jakou máte splátkovou minulost. Celý proces bez sebemenšího problému vyřeší dříve ti, kdo své závazky platí pravidelně a odpovědně nežli notoričtí neplatiči.