Znáte klady a zápory nebankovních půjček?

Datum publikování: 12. 02. 2019
Nebankovní půjčky jsou dnes už naprostou součástí úvěrového trhu. Způsob, jak získat peníze poměrně snadným a rychlým způsobem bez složitého papírování. Začtěte se do výhody a nevýhod nebankovních půjček a udělejte si o nich svoji vlastní představu.

Nebankovní půjčky jsou už spoustu dlouhých let velkých konkurentem bankovních úvěrů. Před nedávnou dobou navíc Česká národní banka zpřísnila vydávání licencí nebankovním společnostem, díky čemuž máte jistotu, že budete volit úvěrové produkty od prověřených subjektů.

I přesto značná část potenciálních zájemců o půjčky řeší dilema, zda volit bankovní či nebankovní úvěry. O těch bankovních toho bylo napsáno více než dost. Pojďme se tedy spíše zaměřit na nebankovní půjčky. Především na jejich výhody a nevýhody, které mnohým čtenářům tohoto článku jistě otevřou oči.

Proč volit nebankovní půjčky?

Tím obecně nejznámějším pozitivem je určitě fakt, že nebankovní poskytovatelé mají podstatně jednodušší a méně náročné podmínky pro získání financí. To znamená, že na některé půjčky dosáhnou i klienti, jež pohořeli u klasických bank. Jednou to může být díky tomu, že není příliš nahlíženo na celkový příjem žadatele, jindy není výpisu z registru dlužníků přisuzována taková váha. I zde jde samozřejmě o individuální přístup ke klientovi, takže se osobní zkušenost může lišit společnost od společnosti.

Ve prospěch nebankovních půjček hovoří také to, že máte možnost získat v podstatě libovolnou peněžní sumu. Z bank už jsme běžně zvyklí na to, že nám půjčí desetitisíce až statisíce. Ale, kdo vám půjčí jen několik stovek až tisíc korun do další výplaty? Pouze nebankovní společnosti, které takové úvěry kombinují i s velice nenáročnými administrativními procesy. Ve výčtu pozitivních vlastností by šlo ještě pokračovat.

  • O peníze si můžete říci prostřednictvím internetové žádosti přímo z domu nebo kanceláře, což je asi ten nejrychlejší způsob na trhu. Žádná ztráta cenného času ani peněz.
  • O rychlosti lze hovořit také v případě schválení požadavku a následného vyplacení financí na bankovní účet žadatele. Někteří poskytovatelé jsou schopni vám převést peníze ještě ten samý den.

Na co si dát pozor u nebankovních půjček?

Výše zmíněné klady v podstatě delegují nebankovní produkty na špici úvěrového trhu. Je ale pravdou, že z této pozice je mohou sundat určitá negativa, s nimiž je třeba počítat. Kupříkladu to, že nebankovní společnosti mají o něco vyšší úrok nežli banky. A to se promítá i do celkové hodnoty RPSN, v níž jsou zahrnuty i poplatky navíc. U vybraných poskytovatelů vás mohou překvapit poplatky za vyřízení, předčasné splacení, ale i prodloužení termínu splatnosti.

Takovým neduhům se pochopitelně můžete vyhnout tak, že budete využívat nebankovní půjčky jen u prověřených poskytovatelů, jež nepraktikují žádné skryté poplatky. Obvykle si to ověříte důkladným prostudováním smluvních podmínek.

Tak řekněte sami. Lákají vás nebankovní půjčky stejně, jako stovky dalších potenciálních žadatelů?