Znáte všechny podmínky pro získání hypotéky?

Datum publikování: 21. 01. 2019
Chcete využít hypotéční úvěr pro financování vlastního bydlení? Pak byste měli určitě počítat s tím, že v rámci schválení hypotéky musíte splnit několik důležitých podmínek. Od prokázání své bonity, až po nutnost zastavit nemovitost v odpovídající hodnotě.
Jestliže nemáte dostatek peněžních prostředků pro financování své vysněné nemovitosti, bude vám nápomocna hypotéka. Jeden z nejdostupnějších a zároveň nejvýhodnějších úvěrů svého druhu, který se vyjímá hlavně vyšší zapůjčenou sumou a delší splatností. Před žádostí o tento úvěrový produkt byste měli znát základní podmínky většiny bankovních společností, jež jsou obvykle hodně totožné. U nebankovních poskytovatelů jsou možná o trochu benevolentnější, vždy ale vychází ze stejného základu.

Takže, na co se připravit, když chcete žádat o hypotéční úvěr?

Začněte prokázáním totožnosti

Je naprosto pochopitelné, že prvotním dokumentem, jenž od vás bude přijímat banka je platný doklad totožnosti. Tím je samozřejmě občanský průkaz, z něhož bude patrná plnoletost žadatele a obvykle i české občanství nebo trvalý pobyt na území České republiky. Některé banky mohou vyžadovat dva doklady totožnosti. Pak se vyplatí vzít si sebou například cestovní pas či řidičský průkaz.

Velikost příjmu a platební morálka

Vzhledem k tomu, že se v posledních letech podmínky pro získání hypoték trochu zpřísnily, musíte se připravit na trochu důkladnější lustraci vlastní osoby. Bankovní společnost si v první řadě musí ověřit, zda jste dostatečně bonitním klientem. To prokážete tak, že předložíte potvrzení o velikosti pravidelného příjmu. Zaměstnanci si takový doklad vyžádají u svého zaměstnavatele, podnikatelé pak přinesou daňové přiznání od finančního úřadu za poslední období.

Tím však kontrola bonity klienta určitě nekončí. Počítejte s tím, že banky se zaměří také na registry dlužníků, které sdružují notorické neplatiče a ty, kdo se čas od času opozdí se splátkami. Takové informace mohou mít negativní vliv na schválení vaší žádosti o hypotéku. Naprosto samozřejmé je i to, že nebudete v žádné insolvenci ani exekuci.

Musíte mít dostatek finančních prostředků

Dnes neplatí to samé, jako před několika lety, kdy vám banky byly schopny a ochotny půjčit 100 % hodnoty nemovitosti. V současnosti musíte počítat se sníženým parametrem LTV, který dosahuje maximální hranice 80 % až 90 %. To znamená, že musíte mít našetřeno alespoň 10 % až 20 % z ceny dané nemovitosti a teprve poté vám banka půjčí zbytek.

Potřebná výše úspor se tedy primárně odvíjí od toho, jak vysokou částku chcete půjčit.

Nezapomínejte na zástavu nemovitosti

Nakonec je třeba zmínit ještě jednu velice důležitou podmínku při žádosti o hypotéku. Pro kladné schválení musíte být schopni ručit nemovitostí v odpovídající hodnotě. Pokud například kupujete bytovou jednotku nebo rodinný dům, lze ručit těmito objekty. Když máte v plánu dům teprve vystavět, lze pochopitelně ručit cizí nemovitostí na základě plné moci majitele. Teprve až v patřičné fázi výstavby lze začít ručit svým vlastním nemovitým majetkem. Některé banky to provádí tak, že můžete ručit hned rozestavěnou stavbou a finanční prostředky vám uvolňují postupně, aby byly vždy kryty hodnotou budovaného objektu.

Výše uvedený výčet je naprostým základem při žádosti o libovolnou hypotéku. Vybrané banky pak mohou v rámci individuálního schvalovacího procesu vyžadovat i některé věci navíc.